Bellona Mobilya, Beyaz Eşya Modelleri, Beyaz Eşya Fiyatları, mobilya modelleri, mutfa mobilya modelleri

Modern Bir Aydınlatma


James Henderson tarafından tasarlanan bu aydınlatma geleneksel çizgiler ile modern tasarım öğelerini birlikte içeriyor. Ürün, kalın şekillere sahip olmasına rağmen, ince tel formları sayesinde görsel bir hafiflik sunmakta.

0 Yorum : 12.22.12

Ahşap Oyma Sanatı

“Sanatsal olan herşey beni mutlu ediyor.” diyen Bekir Uslu; doğal malzemeyle çalışmanın, onu hissetmenin güzel bir duygu olduğunu anlatırken, bazı ağaçların ise çok özel kokuları olduğunu, çalışırken, bu kokuları içine çekmekten büyük bir keyif aldığını söylüyor.Aslen Yozgat’lı olan sanatçı, mesleğe 1979 yılında, Ankara’da, çırak olarak başlamış. 1985’ten bu yana Bursa’da yaşıyor ve artık kendisini Bursa’lı olarak görüyor.


31 yıldır oyma sanatını icra eden Uslu ile Irgandt Köprüsü’ndeki atölyesinde, ahşap Oyma sanatı üzerine konuştuk.


Ahşap hat tabloda boya, kesme veya yapıştırma kesinlikle yok. Üzerine sadece doğal, mat bir cila bulunuyor. Hat sanatçısının yaptığı çizim, ölçülere sıkı sıkıya bağlı kalarak, yekpare ahşap üzerine, oyma sanatıyla Bekir Uslu tarafından uygulanmış. Burada Allah yazısı, ön plana çıkması amacıyla yaldız ile vurgulanmış.


Mesleğe nasıl başladınız?


Ankara’da bir ustanın yanında başladım. Oyma sanatı, başlangıçta özel bir tercih değildi. Elim iş tutsun, bir meslek sahibi olayım diye başladım. Benimle beraber bu işe başlayan başka arkadaşlarım da vardı. Onların bir kısmı, kısa bir süre sonra bıraktılar. Bir kısmı da işi öğrendiler ama sadece o kadarla kaldılar. Bizim zamanımızda elimize hemen bıçakları vermezlerdi. Ben tabii işe zımparayla başladım. Bu gerçekten benim için çok sıkıcıydı. Yapılmış işleri zımpara yapıyordum ve parmaklarım patlıyordu. Sonra ben de bir şeyler uygulamaya ve işi öğrenmeye başlayınca bu sanatı gerçeklen çok sevdim. Benim için vazgeçilmez oldu. Ben çıraklarıma zımpara falan yaptırmıyorum tabii. Şimdi bıçakla başlatıyoruz.


Yetiştirdiğiniz kişiler var mı?


Evet. Bunlardan bir kısmı bıraktılar. İçlerinden sadece bir tanesi şu anda usta olarak mesleğine devam ediyor.


Ne kadar zamanda ahşap oyma ustası olunur?


Bunun bir sonu ya da zamanlaması yok. Bu hayal gücünüze bağlı. Ne kadar daha geniş ve farklı düşünürseniz, sanata ne kadar yatkınsanız. bilginiz ve ustalığınız o oranda gelişir.


Makina kutlanıyor musunuz?


Hayır, tamamen el işçiliği. İskarpile dediğimiz bir alet seti kullanıyorum.


Bursa’da sizin gibi bu işi yapanlar var mı?


Aynı tarzda çalışmamakla beraber var. Ancak benim çalışmalarım daha özgündür.


Müşterileriniz kimler?


Mobilyacılar, mimarlar ve evini dekore etmek isteyenler. Ben hem iç, hem dış mekana yönelik ürünler çalışıyorum. Aslında özellikle eski evler, tarihi yapılar ve onların estetik görüntüleri beni çok etkiliyor. Ahşap oymalarımı, yeni yapıların özellikle dış mekanlarında da uygulayabilmeyi isterim. Böylece yapılar hem çok daha estetik görünür, hem de diğerlerinden kolayca ayırd edilebilen farklı bir ruha sahip olurlar.


En çok ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?


Yatak başlan, yemek masaları, mobilyaların ahşap kısımları, bazen tamamı, çerçeveler, ahşap tablolar. Aslında iç ve dış mekan dekorasyonunda uygulanabilecek ya da tercih edilebilecek pek çok farklı çalışma yapıyorum. Bu tamamen hayal gücüne ve tercihlere bağlı.


Uygulanan desenleri nasıl tespit ediyorsunuz?


Eğer müşterinin özel bir talebi, yönlendirmesi varsa ona uygun bir çalışmayı uyguluyorum. Bu konuda bir yönlendirme yapılmaması durumunda da tamamen özgün bir çizim yapıp, uyguluyorum.


Mesleğinizi uygularken size en çok keyif veren ya da canınızı sıkan durumlar neler oluyor?


Aslında işimi yapmaktan mutluluk duyuyorum ama bazen malzemenin doğasından kaynaklanan sorunlar olabiliyor. En çok hoşuma giden kısmı Ayrıca doğal malzemeyle çalışmak, onu hissetmek çok güzel bir duygu. Bir de bazı ağaçların çok özel kokulan vardır. Mesela bazen canım çeker, bir çam ağacı olsa da üzerinde çalışsam derim.Geleceğe yönelik farklı projeleriniz var mı?


Bu yaz vakit bulabilirsem, (duvarında bulunan, masif cevizden, tamamen oyma sanatıyla, kabartma olarak yapılmış, hat tabloyu işaret ederek) dekorasyona yönelik, bu tarzda özgün, sanatsal çalışmalar, yine iç mekanlara yönelik farklı ve dekoratif ürünler yapmak istiyorum.


Mesleğinize olan ilgiyi nasıl buluyorsunuz? Bu iş sizi maddi olarak tatmin ediyor mu?


Başka bir geçim kaynağım yok sonuçta. Maddi olarak idare ediyoruz diyebilirim. Mesleğe İlgi olarak ise son zamanlarda teknolojinin çok gelişmesi ve hayatlarımıza fazlaca girmesinden dolayı sanıyorum, doğal malzemelere ve eskiye bir rağbet var. Bu durum benim sanatıma da daha fazla ilgiyi beraberinde getiriyor. Özellikle “ders veriyor musunuz?” diye gelenler çok oluyor.


Ailenizden mesleği sürdürmeyi düşünen olan var mı?


İki oğlum var. Ben onların oyma sanatını, meslek olarak edinmeseler bile bir hobi olarak yapmalarını isterim. Sanat çok güzel bir şey. Ama sonuçta zorlamayla da bir şey olmaz. Şu an çalışma masası için boyu kısa gelse de, 6 yaşındaki küçük oğlum daha ilgili görünüyor.


Çevrenizdeki mimari sizi etkiliyor mu?


Elbette. Beni yeni yapılardan çok eski yapılar etkiliyor. Bazen yıkılmaya yüz tutmuş eski bir ev görürüm ve hemen onu nasıl düzenleyeceğimi, kapısını, penceresini nasıl yapabileceğimi falan düşünmeye başlarım. Beni etkileyen yapılan seyretmekten hoşlanırım. Yıllardır Yeşil’de oturuyorum. Yeşil Cami’nin önünden her gün geçerim ve her defasında sanki bu eseri ilk kez görmüş gibi heyecanlanır ve durup izlemek isterim.

0 Yorum : 12.21.12

İstikbal Portmanto Modelleri


İstikbal mobilya 2010 ve 2011 yılına özel koleksiyonlarını müşterilerine sundu. Özel ürettiği İstikbal Portmanto Modelleri bu yılda çok tutulacağa benziyor. Büyük boy aynası ve renkleri ile her evin dekorasyonuna uyumlu olan İstikbal Portmanto Modelleri 500 TL den başlayarak 800 TL kadar fiyat aralığında alıcı bulmaktadır.Kesin fiyatlarını ve bir çok modeli bulabileceğiniz 2010 – 2011 yılı istikbal mobilya kataloglarını en yakın istikbal Mobilya Mağazalarından bulabilirsiniz.

0 Yorum : 11.7.12

Duvar Kağıdı Tasarımları

2011 2012 Duvar Kağıdı Modelleri Resimleri


0 Yorum : 11.6.12

Karpuz Mumluklar


Feyza Açıkgöz’ün doğal keçeden yapmış olduğu karpuz mumluklar, yaz akşamlarında, mekanlara meyvenin serinliğini taşıyacak hoş bir tasarım.


Sanatçı tasarımını, geçmişte, karpuzun içinin oyulmasıyla yapılan doğal fenerlerden esinlenerek oluşturmuş.

0 Yorum : 10.11.12

Duvar Stickerları

Evinizin duvarlarının çok boş kaldığını mı düşünüyorsunuz ? Eğer dekorasyonunuzu tamamlayıcı nitelikte bir şeyler arıyorsanız Duvar Stickerları bunun için biçilmiş bir kaftan gerek bir yaprak motifi olsun gerekse melankolik bir figür olsun duvarları adeta canlandırıyor ve onlara bir kimlik kazandırıyor.


Duvar Sticker Örnekleri


Duvar Stickerları


Duvar Stickerları


Duvar Stickerları


Duvar Stickerları

0 Yorum : 10.10.12

Taç Yüz Havluları

2011 2012 Taç Yüz Havlusu Modelleri Resimleri
0 Yorum : 10.9.12

Kırlent modelleri örnekleri

Sizlere çok şık ve hoş duran evlerinizin baş köşesini oluşturan kırlentlerin üzerine döşenen dantelli kırlen modellerini sunak istiyoruz.


Birbirinden şık ve bir o kadar zarif dantel motifleriyle süslenen kırlentler klasik dekorasyonu sevenler için birebir uygulamalardan birisi sizde ne kadar hoş ve güzel durduklarına katılıyorsunuz değil mi ?0 Yorum : 09.30.12

Koltuk ve Tabure Bank Tasarımları

DAVID TRUBRIDGE1972 yılında Newcastle Üniversitesi gemi mühendisliği bölümünden mezun olan David Trubridge, ıoyıl boyunca İngiltere’nin güneyinde yer alan Northumberland bölgesinde part time ormancılık yaparak mobilya tasarımı konusunda uzmanlaşmış. Daha sonra tasarımlarıyla İngiltere çapında büyük üne kavuşarak eserleri Victoria ve Albert Müzeleri dahil olmak üzere, Edinburgh’de bulunan St. Mary’s Cathedral ve Newcastle’da bulunan Shipley Gallery’de sergilenmiş.


1981 yılında ‘Hornpipe’ adlı tekneyi satın alıp, eşi Linda ile beraber sayısız maceralarla dolu dünya turuna yelken açarak Karaipler ve Pasifik adalarında geçen 5 yılın sonunda Virgin adaları veTahiti’de mola vermişler. Burada kaldığı süre içinde Tortola ve Moorea’da yaşayan yabancılar için mobilya tasarımları yaparak ev dekore etmiş.


‘Body Raft’ isimli tasarımının ikinci versiyonu


2001 yılındaki Milan Mobilya fuarında Salone Satellite’da yer almış ve Cappellini tarafından üretilmeye başlanmış. Bu noktadan sonra yerel bir tasarımcı kimliğinden uluslararası başarılarıyla tanınan tasarımcı kimliğine kavuşmuş. Milan Design Week 2009 fuarında ise Yeni Zelanda Maori mitolojisinden ilham alarak yarattığı “The Three Baskets of Knowledge’ adlı yeni aydınlatma koleksiyonu büyük ilgi çekmiş. Yeni Zelanda’da yaşayan David Trubridge imzalı, doğadan esinlenilerek yaratılan ve tümüyle çevreci yöntemlerle üretilerek tasarım dünyasına yepyeni bir soluk getiren tasarımlar Buteak Garden&Home aracılığıyla şimdi Türkiye’de.


Geniş ürün gamına sahip göz kamaştırıcı David Trubridge koleksiyonunda, iç ve dış mekan mobilyalarından çeşitli aydınlatma aksesuarlarına ve birbirinden güzel dinlenme modellerine kadar pek çok ihtiyaca cevap veren alternatifler bulunuyor.1985 yılında Yeni Zelanda’ya vardıklarında Bay Of Islands bölgesine yerleşme karar vermişler. David bu seyahatleri sonucunda edindiği tecrübeleri tasarımlarına yansıtarak mobilya üretimine başlamış. Kano seklinden esinlenerek tasarladığı ‘Canoe Series’ isimli hafif ve esnek çizgilere sahip sandalye ve koltukları bugün Tokyo’daki Yeni Zelanda konsolosluğunun girişinde yer alıyor.


‘Canoe Chair’ adlı tasarımını Ulusal Dizayn Yarışması için yaparak büyük ödülü kazanmış. David geçici bir süreliğine Kyoto College of Art’da ikamet etmiş. Ayrıca prestijli International Design Yearbook’ta yer alarak adını duyurmaya başlamış. Daha sonra sayısız ödüller kazanarak tasarımları Chicago ve New York, Londra ve Hannnover’de sergilenmiş.

0 Yorum : 09.20.12

Askı Sandalye

Askı ve sandalyeyi birleştiren, pratik fikre sahip bir tasarım. Reindee, siz ayakkabınızı giyerken çantanızı ya da paltonuzu taşıyabilir! Tasarım Helena Bueno ve Heinz Müller

0 Yorum : 09.20.12

Sonraki sayfa »